ANAC (Automated Negotiating Agents Competition) 2017 Yarışması’nda Lisans ve Yüksek lisans öğrencilerimize iki derece birden

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı öğrencimiz Emir Arditi  ve mezunumuz Taha Doğan Güneş, Yrd. Doç. Reyhan Aydoğan danışmanlığında katıldıkları Sekizinci Uluslararası Otomatik Pazarlık Yapan Akıllı Yazılımlar Yarışması’nda ikincilik derecesini kazandı. Öğrencilerimiz yarışma kapsamında diğer akıllı yazılımlarla otomatik pazarlık yapan akıllı bir yazılım tasarlayıp geliştirdi.  Adını ticaretin simgesi, ‘Caduceus’tan alan ekibimiz, katılımcı 19 ekip arasından en yüksek ikinci puanı alan ekip olma başarısını yakaladı.

Aynı yarışmada üçüncülüğün sahibi de yine Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı öğrencimiz olan Okan Tunalı oldu.  Yarışma kapsamında diğer akıllı yazılımlarla otomatik pazarlık yapan akıllı bir yazılım geliştiren Okan, Rubick takım ismiyle yarışmada yer aldı.

Öğrencilerimizi başarılarından ötürü tebrik eder, akademik hayatlarında ve kariyerlerinde kendilerine başarılar dileriz.

Otomatik Pazarlık Yapan Akıllı Yazılımlar Yarışması Hakkında:

ANAC Yarışması, her sene AAMAS konferansı ile işbirliği içinde düzenlenen uluslararası bir yarışma olup, otomatik pazarlık yapan akıllı yazılımlar üzerine çalışan araştırmacıları bir araya getirerek, birden fazla konu barındıran alanlarda pratik pazarlık stratejilerini değerlendirmek için eşsiz bir kıyaslama sunmayı hedeflemektedir. Yarışma bu yıl tekrarlanan çok taraflı pazarlık teması ile yapay zeka alanındaki uluslararası en büyük konferanslardan biri olan IJCAI ile birlikte gerçekleşti. Önceki yarışmalar, kendi kendine çalışan (otonom) akıllı yazılımların tasarımı alanında yapay zeka üzerine yeni araştırma çalışmalarına start verilmesini sağlamış ve bu araştırmalar araştırma dünyasında geniş bir kitleye ulaşmıştır.

ANAC: http://mmi.tudelft.nl/negotiation/index.php/Automated_Negotiating_Agents_Competition_(ANAC)

ANAC 2017:http://web.tuat.ac.jp/~katfuji/ANAC2017

Bu çalışma Uluslararası Çok Etmenli Sistemlerin İlkeleri ve Uygulamaları Konferansı’nda sunulmuştur; aşağıdaki linkten bu çalışmaya ulaşabilirsiniz.

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-69131-2_27