Elias Sarantopoulos' un Kariye Kilisesi Dijital Rehberi / Kitabı Yayınlandı

Kariye Kilisesi kitabı, İstanbul'da bulunan Kariye Kilisesi'ndeki (bugünkü adı ile Kariye Müzesi) en eski ve kalıcı Bizans mozaiklerini ve fresklerini anlatan en kapsamlı dijital rehberdir.

Kitap, Kariye Kilisesi’ni her ziyaret ettiğimde hissettiğim tutku ve heyecanla yaratılmıştır. Dehlizlerdeki mozaik ve simgeleri ve ibadet alanındaki freskleri gösteren ayrıntılı fotoğraflar içeren bu dijital kitap, etkileşimli haritalar, sesli anlatım ve videoların kullanılması ile okuyucu deneyimini büyük ölçüde geliştirmektedir. Kitapta yer alan her mozaik ve fresk üzerinde Eski ve Yeni Ahit'ten alıntılar ve referansların yanı sıra Yunan orijinal yazıları da bulunmaktadır. Okuyuculara, İncil’de yer alan diğer olayların yanısıra Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın hayatını öğrenmek için de bir fırsat veren Kariye Kilisesi kitabı, kuşkusuz, kilisenin başlıca mimarı Theodoros Metochites'in eserlerini de takdir etmemizi sağlıyor.

Daha fazla bilgi için http://www.churchofchora.com/  adresindeki Kariye Kilisesi kitabının resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Elias Sarantopoulos
ÖzÜ MTF 
İletişim Tasarımı