Yardımcı Doçent Dr. Emrah Şener Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oldu

Üniversitemiz İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Risk Yönetimi Laboratuvarı (I-RML) Direktörü Yrd. Doç. Dr. Emrah Şener Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Eylül 2008’den bu yana Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi, Finans Mühendisliği Merkezi ve İstanbul Risk Yönetimi Laboratuvarı (I-RML)  Direktörü olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Emrah Şener lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi İşletme - Finans Bölümü'nden aldı. Yüksek lisansını London School of Economics’te, doktorasını ise Matematiksel Finans üzerine Imperial College London’da tamamladı. Çalışma hayatına HSBC Londra Ofisi, Finans Mühendisliği bölümünde başlayan Şener, kariyerine Citibank Londra ofisinde Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve Kredi Ticareti - Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler biriminde devam etti. Bank of America’nın Londra genel müdürlüğünde Yapılandırılmış Ürünler Grubunda Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Özyeğin Üniversitesi’ne katıldı.
Kalkınma Bakanlığının destekleri ile kurulan İstanbul Risk Yönetimi Laboratuvarında direktör olarak çalışan Dr. Şener'in başlıca araştırma konuları arasında; makroekonomi ve para politikalarının varlık fiyatları üzerine etkisi, emeklilik fonları, varlık dağılımı optimizasyonu, uluslararası ekonomi ve finans yer almaktadır. Son araştırma çalışmalarında, gelişmekte olan ülkelerin emeklilik sistemlerinin finansal istikrar üzerindeki etkilerini inceleyen Dr. Şener’in makaleleri “Review of Financial Studies”, "International Journal of Forecasting" ve “Annals of Operations Research” gibi prestijli akademik dergilerde yayınlanmıştır.

Dr. Şener’in “Yaş Tabanlı Emeklilik Fonları Projesi” UK Prosperity Fonu Ödülü’ne, “Türk KOBİ’leri için Risk Yönetimi - Akıllı KOBİ Projesi” IBM Global Üniversite Ödülü’ne, “Risk Kapitali ve Arbitraj” çalışması ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası En iyi Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür. Dr. Şener, Özyeğin Üniversitesi’ne katılmadan önceki akademik kariyeri süresince, Imperial College London, London School of Economics, City University London ve Boğaziçi Üniversitesi'nde finansal ekonomi, yatırımlar ve numerik metotlar üzerine çeşitli dersler vermiştir.